Home Basit devreler Vavien anahtar tesisatı şeması

Vavien anahtar tesisatı şeması

Vavien anahtar tesisatı şeması Vaiven Anahtar tesisatı 2 anahtar 1 l lamba veya 1 den çok lamba üzerine yapılan bir tesisat şeklidir ancak lambaların hepsi birden yanar. meslek okullarında tek bir şekilde gösterilen vaiven tesiatı elektrikçiler arasında faz nötr vaien olarakta yapılır aşağıda vereceğim şema normal vaien tesiatıdır.

Vaiven Tesisatı Şekilleri


Yukarıda bahsettiğim gibi 2 şekilde yapılan vaien tesaitı vardır birisi normal vaiven diğeri ise faz nötr vaiven birde ara vaien var onuda bir sonraki konuda göstereceğim ara vaien i normal vaien tesaitinda saymadım cünkü çalışma şekli biraz daha farklı..

Faz Nötr Vavien tesisatı

Faz nötr vaiven cok fazla tercih edilen bir tesisat tipi değildir zorunluk hallerinde mecburi kullanılan bir vaiven tesasatidir.

Tesasati ise şu şekilde yapılır

Her iki Anahar a da faz nötr verilir ve bu uçlar sağ ve sol kontaklara girilir ortak uca girilmez ve lambadan gelen 2 kablo bir tanesi 1. anahtarın ortak ucun diğeri ise 2. anahtarın ortak ucuna bağlanır bu şekide anahtarın bir tanesi basıldığında bir anahtarda faz kontağı açık ise diğerinde nötr kontağı devreye girerek lamba yanar tekrar basıldığında 2. bir nötr veya faz gittiği icin lamba yanmaz. burda dikkat edilecek en büyük püf nokta farz ve nötrün aynı linyeden olması cünkü günümüzde artık dairelere trifaze elektrik verilmesidir. yani “sanaii elektriği” dikkat etmez isek lambanın 2 ucuna farklı fazlar geleceğinden ampulun patlaması an meselesi.

Normal vaien tesisatı

Normal vavien tesisatı günümüzde tercih edilen vaivien tesisatı şeklidir faz olarak adlandırdığımız “R” ucu vaiven anahtarın ortak ucuna girer ve 2 anahtar arasına 2 kablo cekilir ve kontak uclarına bağlanır diğer anahtarın ortak ucuna ise lambadan gelen 1 kablo bağalnır ve nötr hattı lambaya direkt olarak verilir araya cekilmiş 2 kablodan bir tanesi muhakkak kontak halinde olduğu icin diğer anahtara basıldığında ortak uc ile kontaklı uc devreyi tamamlarayak lambanın yanmasını sağlar anahtara tekrar basıldığında kapalı kontağa geçerek devreyi keser ve lamba söner gelin birde bunu şema halinde görelim.

Vavien anahtar tesisatı şeması

vaiven tesisatı şeması

Ferdi Hamzagülhttps://09elektrik.com
26.08.1981 Aydın Doğumluyum Mesleğe başlama tarihim 1992 ilk ustamın yanında 6 sene gibi bir süre calıstıktan sonra yine baska bir firmada kalfa olarak çalışmaya başladım askerliğimin ardından normal bina tesisatcılarını otomasyon panolardan anlamadığını görerek bir zeytin yağı makinları yapan fabrikada cok düsük bir maaş ile işin temelini öğrenmek için çalışmaya basladım daha sonrasında marmariste büyük hotellerde teknik servis elamanı olarak çalıştım ve 3 yıl gibi bir zamanda şefliğe yükseltildim merkezi sistem ısıtma soğutma hidrafor kazanlar üzerine yoğunlaştım bunlarında temel çalışma prensplerini vede arızaları üzerinde yoğunlaşarak tecrübe geliştirdim ve son olarak memleketim aydına geri dönerek kendi işimi yapmaya karar verdim ve 8 yıl gibi bir süredir kendi işimin patronuyum bilgilerimi vede tecrübelerimi vede kendimi de dahada geliştirmek için 09elektrik.com sitesini açtım her açtığım konu ve makale hazırlamak için araştırma yapmak gerekiyor araştırma yaparkende ister istemez zaten o konuda kendimde faylandığım için zevkli bir sekilde ilerliyoruz sizlere hayırlı ve bol kazançlar diliyorum allah meslektaşlarıma kaza bela vermesin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

DALI Hareket Sensörü

DALI Hareket Sensörü Yapılan araştırmalar ve tarafımıza gelen taleplerden artık birçok konut, ofis, fabrika vb. yerlerde aydınlatma otomasyonu taleplerinin arttığını göstermektedir.Hali hazırda ülkemizde otomasyon deyince...

Motor Koruma Şalteri Nedir?

Motor Koruma Şalteri Nedir? Tesisatın güç kaynağının izolasyonunu sağlayan bu devre elemanı aynı zamanda manuel anahtarlama yapabilen bir devre elemanıdır. Devreye seri olarak bağlanan bu...

Dış Mekan Aydınlatması

Dış Mekan aydınlatmalar..   İç mekan aydınlatma nasıl kullanıcıyı etkilemeyi hedefliyorsa, aynısı dış mekan aydınlatması için de geçerlidir. Çoğu zaman yapının içine girilmese bile akıllarda çevre...

İmpuls röle – Darbe Akım Anahtarı – Telerüptörler Nedir? Bağlantısı nasıldır?

İmpuls röle - Darbe Akım Anahtarı - Telerüptörler Nedir? Bağlantısı nasıldır? Aydınlatmanın iki ya da daha fazla noktadan kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılır. Darbe akım anahtarlarının...