Home Teknik Konular Motor Koruma Şalteri Nedir?

Motor Koruma Şalteri Nedir?

Motor Koruma Şalteri Nedir? Tesisatın güç kaynağının izolasyonunu sağlayan bu devre elemanı aynı zamanda manuel anahtarlama yapabilen bir devre elemanıdır.

Devreye seri olarak bağlanan bu devre elemanı motorun hemen önüne bağlanır. Bu bağlantı sayesinde şalter üzerinden sadece motor akımı geçer. Böylelikle arıza sebebi ile veya yol alama anında çekilen aşırı akımlar dolayısıyla motor zarar görmemektedir.

motor koruma şalteri nedir ?

Kısacası motor koruma şalterleri motorun üzerinden geçen akımı kontrol etmektedir.

Elektrik enerjisi ile çalışan cihazlar çeşitli sebeplerden dolayı arızalanabilmektedir.

Yüksek gerilim
Düşük gerilim
Faz dengesizliği
Tek fazda çalışma
Rotorda sıkışma
Aşırı yüklenme
Aşırı akım dolayısıyla sargıların ısınması
Meydana gelebilecek bu tarzdaki motor hasarlarına karşı şalterde çeşitli özellikler yer almalıdır.

Aşırı yük koruma mekanizması
Motor sargılarının aşırı ısınmasını önlemek amacıyla motor tam yük akımının 10 katına kadar meydana gelebilecek aşırı akımları kesebilmektedir. Faz kaybından kaynaklı meydana gelebilecek arızaları önlemek amacıyla da faz koruma röleleri kullanılmaktadır.

Güç Kumanda Mekanizması
Cihazın aç/kapa (on/off) anahtarlamasını yapan mekanizmadır.

Yalıtım Malzemeleri
Herhangi bir elektrik yükü ile çalışan cihazlarda cihaz ile şebeke arasındaki enerji kesilebilmelidir. Bu sebeple yalıtım fonksiyonu devreye entegre edilerek sistem ile cihazın ayrılması sağlanmaktadır.

Kısa Devre Koruma Mekanizması
Motor tam yük akımının 10 katı veya üzeri akım çekmeye başladığında bu akım algılanmalı ve motora ulaşmadan kesilmelidir. İki farklı potansiyele sahip olan hatların birbirleri ile olan teması, gevşek bağlantılar, kablo kopmaları, izolasyon hataları, yabancı maddelerin etkileri ile oluşabilmektedir. Bu akımlar sigortalar veya motor koruma şalterleri yardımı ile kesilebilmektedir.

Motor Koruma Şalterlerinin Yapısı
Küçük güçlü motorların direkt çalıştırılması veya korunması için kullanılan bu cihazlar kumanda sistemi yerine kullanılarak maliyeti azaltmaktadırlar. Etiket değerlerinde belirtilen kesme kapasitesi sınırına kadar yüksek seviyeli akımları içerdikleri manyetik açma devresi ile devreyi meydana gelebilecek aşırı akımlardan korurlar.

İçlerinde tek faz üzerinden geçen akımı algılama özelliği bulunmasına rağmen 3 fazı da açarak devreyi ve sistemi korumaktadırlar.

Motor Koruma Şalterlerinin Çeşitleri
Çalışma prensipleri aynı olmasına karşın üretici firmaların üretim ve tüketim taleplerine bağlı olarak 2 farklı çeşitte üretilmektedirler.

Butonlu Tip Motor Koruma Şalteri
Çevirmeli Tip Motor Koruma Şalteri
Butonlu Tip Motor Koruma Şalteri
Açma ve kapama düğmelerine sahip olan bu model düğmeler yardımıyla kumanda edilmektedir. Belirli akım değerleri için üretilmektedirler.

motor koruma şalteri

Çevirmeli Tip Motor Koruma Şalterleri
Butonlu tip ile aynı şekilde çalışan şalterlerdir. Bu tip şalterlerde buton yerine mandal bulunmaktadır.

Belli başlı markalar; Schneider electric, Siemens, legrand, Abb gibi uluslar arası markalarda yaygın olarak üretilmektedir.

Genel Özellikler
Şalter üretimi yapan firmalarca TS EN 60947-4-1, IEC 60947-4-1 ve VDE 0660 standartlarına uygun olarak imal edilmektedir. Bu standartlar sırasıyla;

13 kademeli 0,1-25A arasında ayarlanabilir aşırı akım koruyucu
Kısa devre koruması
Kesme kapasitesi minimum 3kA/400V olmalı
6,3A ‘e kadar sigortasız kullanılabilme
Sıcaklık etkilerine karşı kompanze, faz eksikliğine karşı koruma
Şalter fonksiyonu IEC 204-1, izolasyon
35 mm’lik kolay raya montaj aparatı
Anma gerilimi 690V AC, anma işleteme akımı 0,1-25A ayar aralığı
Anma sürekli akım 32A , darbe dayanım gerilimi 6 kV, kablo kesiti 0,75-2,5/4 mm^2
Çevre koşullarına dayanıklı olup, sıva üstü üretilmelidir.
İzolasyon test gerilimi 3000 V AC
Aç/Kapa Ömür 10.000
https://www.3faz.com/motor-koruma-salteri
https://www.3faz.com/

Ferdi Hamzagülhttps://09elektrik.com
26.08.1981 Aydın Doğumluyum Mesleğe başlama tarihim 1992 ilk ustamın yanında 6 sene gibi bir süre calıstıktan sonra yine baska bir firmada kalfa olarak çalışmaya başladım askerliğimin ardından normal bina tesisatcılarını otomasyon panolardan anlamadığını görerek bir zeytin yağı makinları yapan fabrikada cok düsük bir maaş ile işin temelini öğrenmek için çalışmaya basladım daha sonrasında marmariste büyük hotellerde teknik servis elamanı olarak çalıştım ve 3 yıl gibi bir zamanda şefliğe yükseltildim merkezi sistem ısıtma soğutma hidrafor kazanlar üzerine yoğunlaştım bunlarında temel çalışma prensplerini vede arızaları üzerinde yoğunlaşarak tecrübe geliştirdim ve son olarak memleketim aydına geri dönerek kendi işimi yapmaya karar verdim ve 8 yıl gibi bir süredir kendi işimin patronuyum bilgilerimi vede tecrübelerimi vede kendimi de dahada geliştirmek için 09elektrik.com sitesini açtım her açtığım konu ve makale hazırlamak için araştırma yapmak gerekiyor araştırma yaparkende ister istemez zaten o konuda kendimde faylandığım için zevkli bir sekilde ilerliyoruz sizlere hayırlı ve bol kazançlar diliyorum allah meslektaşlarıma kaza bela vermesin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

DALI Hareket Sensörü

DALI Hareket Sensörü Yapılan araştırmalar ve tarafımıza gelen taleplerden artık birçok konut, ofis, fabrika vb. yerlerde aydınlatma otomasyonu taleplerinin arttığını göstermektedir.Hali hazırda ülkemizde otomasyon deyince...

Motor Koruma Şalteri Nedir?

Motor Koruma Şalteri Nedir? Tesisatın güç kaynağının izolasyonunu sağlayan bu devre elemanı aynı zamanda manuel anahtarlama yapabilen bir devre elemanıdır. Devreye seri olarak bağlanan bu...

Dış Mekan Aydınlatması

Dış Mekan aydınlatmalar..   İç mekan aydınlatma nasıl kullanıcıyı etkilemeyi hedefliyorsa, aynısı dış mekan aydınlatması için de geçerlidir. Çoğu zaman yapının içine girilmese bile akıllarda çevre...

İmpuls röle – Darbe Akım Anahtarı – Telerüptörler Nedir? Bağlantısı nasıldır?

İmpuls röle - Darbe Akım Anahtarı - Telerüptörler Nedir? Bağlantısı nasıldır? Aydınlatmanın iki ya da daha fazla noktadan kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılır. Darbe akım anahtarlarının...