Home PanoLar Elektrik Panolları Çeşitleri Nelerdir

Elektrik Panolları Çeşitleri Nelerdir

Elektrik Panolları Nedir Çeşitleri Nelerdir Bu yazımızda evlerde iş yerlerinde kullınlar elektrik panolarından bahsedeceğiz aslında bir cok pano çeşidi ve tipi vardır lakin bunları tek tek vede kalem kalem yazmak zordur ihtiyaç tipine göre özel panolarda yapılmaktadır.

Elektrik Panosu

Elektrik panoları, elektrik enerjisinin üretilen noktadan tüketilen noktaya kolay ve güvenli bir şekilde ulaşması için gerekli malzemelerin toplandığı yerdir.

Kullanım amacına göre değişik şekillerde isimlendirilirler. Dağıtım panosu, sayaç panosu, kompanzasyon panosu, şantiye panosu, kumanda panosu gibi adlandırılır.

Farklı boyutlarda ve şekillerde panolar görebilirsiniz hepsinin amacı, aynıdır. Kullanılacak malzemenin bir arada toplanması işini üstlenirler buda güvenliği sağlamaktadır.

Elektrik Panoları Çeşitleri
Elektrik panoları imal edildikleri malzemelere ve kullanım amacına göre çeşitleri vardır.

Yapım Tiplerine Göre
Harici Tipi Pano

harici pano tipi

Duvar Tipi Pano

duvar tipi pano

Dahili Dolap tipi pano

Dahili dolap tipi pano

Kullanılan Malzemeye Göre
Saç Panolar : DKP diye adlandırılan 1-2 mm kalınlığında saçlardan yapılır. Harici, dahili, duvar tipi, dolap tipi, sıva altı ve sıva üstü gibi birçok çeşit ve boyutlarda yapılmaktadır.

Yalıtkan Malzemeden Yapılmış Panolar: Sert plastik ,abs, fiber gibi yalıtkan malzeme kullanlarak yapılan panolardır. Genelde sıva altı ve sıva üstü duvar tipi olarak kullanılırlar. Boyutları saç panolardaki gibi büyük değildir.

Kullanım Amacına Göre
Dağıtım Panoları: Dağıtım panoları bina, işyeri, fabrika gibi tüketicilerin elektrik enerjisini dengeli ve güvenli bir şekilde dağıtıması için kullanılır. Bu panolarda genelde şalter,sigorta, ölçü aleti, bara ve sinyal lambası bulunur.

ana dağıtım panosu

Aydınlatma Panoları: Fabrika, atölye gibi yerlerde aydınlatmanın kumandası için kullanılan dağıtım panolarına aydınlatma panosu denir. Genel kullanım yapısı itibari ile dışında aydınlatmayı kumanda edebilmek için pako şalterler kullanılır. Aydınlatma panolarında kaçak akım rölesi, sigorta, zaman saati , fotosel röle gibi malzemeler kullanılır.

aydınlatma panosu

Şantiye Panoları: Yeni yapılmakta olan tesisin enerji dağıtımında kullanılan geçici dağıtım panosuna şantiye panosu denir. Şantiye panosunda sayaç, şalter, sigorta, tek ve üç fazlı prizler, sinyal lambaları gibi malzemeler kullanılır.

şantiye panoları

Kumanda Panoları: Sanayide kullanılan makinelerin kumandalarını sağlamak için kullanılan panolara kumanda panoları denir. Kumanda panolarında kullanılan malzemeler çok geniş bir yelpazededir.

kumanda panosu

Ferdi Hamzagülhttps://09elektrik.com
26.08.1981 Aydın Doğumluyum Mesleğe başlama tarihim 1992 ilk ustamın yanında 6 sene gibi bir süre calıstıktan sonra yine baska bir firmada kalfa olarak çalışmaya başladım askerliğimin ardından normal bina tesisatcılarını otomasyon panolardan anlamadığını görerek bir zeytin yağı makinları yapan fabrikada cok düsük bir maaş ile işin temelini öğrenmek için çalışmaya basladım daha sonrasında marmariste büyük hotellerde teknik servis elamanı olarak çalıştım ve 3 yıl gibi bir zamanda şefliğe yükseltildim merkezi sistem ısıtma soğutma hidrafor kazanlar üzerine yoğunlaştım bunlarında temel çalışma prensplerini vede arızaları üzerinde yoğunlaşarak tecrübe geliştirdim ve son olarak memleketim aydına geri dönerek kendi işimi yapmaya karar verdim ve 8 yıl gibi bir süredir kendi işimin patronuyum bilgilerimi vede tecrübelerimi vede kendimi de dahada geliştirmek için 09elektrik.com sitesini açtım her açtığım konu ve makale hazırlamak için araştırma yapmak gerekiyor araştırma yaparkende ister istemez zaten o konuda kendimde faylandığım için zevkli bir sekilde ilerliyoruz sizlere hayırlı ve bol kazançlar diliyorum allah meslektaşlarıma kaza bela vermesin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

DALI Hareket Sensörü

DALI Hareket Sensörü Yapılan araştırmalar ve tarafımıza gelen taleplerden artık birçok konut, ofis, fabrika vb. yerlerde aydınlatma otomasyonu taleplerinin arttığını göstermektedir.Hali hazırda ülkemizde otomasyon deyince...

Motor Koruma Şalteri Nedir?

Motor Koruma Şalteri Nedir? Tesisatın güç kaynağının izolasyonunu sağlayan bu devre elemanı aynı zamanda manuel anahtarlama yapabilen bir devre elemanıdır. Devreye seri olarak bağlanan bu...

Dış Mekan Aydınlatması

Dış Mekan aydınlatmalar..   İç mekan aydınlatma nasıl kullanıcıyı etkilemeyi hedefliyorsa, aynısı dış mekan aydınlatması için de geçerlidir. Çoğu zaman yapının içine girilmese bile akıllarda çevre...

İmpuls röle – Darbe Akım Anahtarı – Telerüptörler Nedir? Bağlantısı nasıldır?

İmpuls röle - Darbe Akım Anahtarı - Telerüptörler Nedir? Bağlantısı nasıldır? Aydınlatmanın iki ya da daha fazla noktadan kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılır. Darbe akım anahtarlarının...