Home Elektrik ve İnsan Elektrik Neden Çarpar?

Elektrik Neden Çarpar?

Elektrik Neden Çarpar?

Elektrik Neden Çarpar? Elektriğin Canlılar üzerindeki Etkenini yani çarpılmasını anlatacağız.

Elektrik Neden Çarpar?

Elektrik çarpması elektrik akımının vücudumuz üzerinden geçmesi ve geçerken de belli başlı zararlar vermesine denir. Elektriğin bizi çarpabilmesi için mutlaka elektrik akımının vücudumuzdan geçerek devreyi tamamlaması gerekiyor.
Örneğin elektrik telindeki kuşlar neden çarpılamaz? Cevap basit, kuşlar tek bir tel üzerine konarlar, etraflarındaki hava iyi bir yalıtkandır elektrik vücutlarından geçmez ve çarpılmazlar.

Peki elektrik neden çarpar? Bunun cevabına bakalım.

Elektrik neden çarpar?
Elektriğin geçmesi için iletken bir alanın oluşması gereklidir. İnsan vücudu içerisinde barındırdığı tuz ve su nedeniyle iletkendir. Bu maddeler elektrik akımının geçişi için mükemmel bir iletkenlik sağlar. Bize zarar veren gerilimden çok akımdır. Çünkü üzerimizden geçen akımdır ve bu akım ne kadar yüksekse etkisi de yani elektrik çarpması da o kadar şiddetli olacaktır.
Elektrik akımının üzerimizden geçiş şiddeti ve geçiş süresi elektrik çarpmasından ne kadar etkileneceğimizi belirler. Kalbimizin durması için yaklaşık yarım amper yani 500mA bir akım yeter. Bu bünyeye göre değişebilen ortalama bir rakamdır.

kuşları neden çarpmaz

Elektrik çarpmasının zararları
Elektrik akımı vücudumuzdan geçerken, bazen basit bazen de şiddetli bir etki bırakır. Bu etkiyi belirleyen etmen zaman ve akım şiddetidir.

Örneğin ince bir tahta üzerindeyken direncimiz çok yüksektir, çünkü tahta iyi bit yalıtkandır. Bu durumda çarpılma gibi bir hisse kapılmayız, çünkü üzerimizden çok küçük, dikkate alınmayan bir değerde akım geçer. Eğer betona basıyorsak direncimiz daha düşüktür ve çarpılmamız muhtemeldir.

Elektrik şiddetli ve uzun süre bize temas ederse temas ettiği noktalarda yanık ve yaralar meydana gelebilir. Gerilimin ve akımın yüksek olduğu durumlarda üzerimizden geçen akım kalbimizi durdurabilir.

Elektrik çarpması kalbi neden durdurur?
Evlerimizde, işyerimizde kullanılan elektrik 220 Volttur. Ve frekansı da 50 Hz. dir. Yani saniyede 50 kez dalgalanır, iniş çıkışlar yaşar. Bu frekans ve voltaj vücudumuzun tolere edemeyeceği bir sınırdır. Ayrıca kalbimiz de elektrik sinyalleri ile çalışır. Vücuda dışarından giren farklı elektrik sinyali vücudumuzdaki elektrik akışını bozar ve kalp ritmini etkiler. Çarpmanın süresi ile doğru orantılı olarak elektrik akımına maruz kalan kalbimizin ritmi bozulur ve durur.

Elektrik çarpmasına karşı nasıl müdahale yapılır?

Elektriktik ile uğraşan kişiler için ilk konu tedbirdir.

Çalışma alanındaki enerjinin kesik olduğundan emin olunmalıdır.
Çalışma zemini yalıtılmış olmalıdır. Mümkünse yalnız çalışılmamalıdır.
Uzun metal parçaları ile çalışılırken enerji nakil hatlarına temas konusunda dikkat edilmelidir.
Islak zeminlerde elektrikli ev aletleri kullanılmamalıdır.
Elektriğe çarpılan kişiye yalıtkan malzeme ile müdahale edilip elektrik akımından kurtulması sağlanır.
Kesinlikle o kişiye elle veya illetken malzeme ile müdahale edilmemelidir.

Ferdi Hamzagülhttps://09elektrik.com
26.08.1981 Aydın Doğumluyum Mesleğe başlama tarihim 1992 ilk ustamın yanında 6 sene gibi bir süre calıstıktan sonra yine baska bir firmada kalfa olarak çalışmaya başladım askerliğimin ardından normal bina tesisatcılarını otomasyon panolardan anlamadığını görerek bir zeytin yağı makinları yapan fabrikada cok düsük bir maaş ile işin temelini öğrenmek için çalışmaya basladım daha sonrasında marmariste büyük hotellerde teknik servis elamanı olarak çalıştım ve 3 yıl gibi bir zamanda şefliğe yükseltildim merkezi sistem ısıtma soğutma hidrafor kazanlar üzerine yoğunlaştım bunlarında temel çalışma prensplerini vede arızaları üzerinde yoğunlaşarak tecrübe geliştirdim ve son olarak memleketim aydına geri dönerek kendi işimi yapmaya karar verdim ve 8 yıl gibi bir süredir kendi işimin patronuyum bilgilerimi vede tecrübelerimi vede kendimi de dahada geliştirmek için 09elektrik.com sitesini açtım her açtığım konu ve makale hazırlamak için araştırma yapmak gerekiyor araştırma yaparkende ister istemez zaten o konuda kendimde faylandığım için zevkli bir sekilde ilerliyoruz sizlere hayırlı ve bol kazançlar diliyorum allah meslektaşlarıma kaza bela vermesin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

DALI Hareket Sensörü

DALI Hareket Sensörü Yapılan araştırmalar ve tarafımıza gelen taleplerden artık birçok konut, ofis, fabrika vb. yerlerde aydınlatma otomasyonu taleplerinin arttığını göstermektedir.Hali hazırda ülkemizde otomasyon deyince...

Motor Koruma Şalteri Nedir?

Motor Koruma Şalteri Nedir? Tesisatın güç kaynağının izolasyonunu sağlayan bu devre elemanı aynı zamanda manuel anahtarlama yapabilen bir devre elemanıdır. Devreye seri olarak bağlanan bu...

Dış Mekan Aydınlatması

Dış Mekan aydınlatmalar..   İç mekan aydınlatma nasıl kullanıcıyı etkilemeyi hedefliyorsa, aynısı dış mekan aydınlatması için de geçerlidir. Çoğu zaman yapının içine girilmese bile akıllarda çevre...

İmpuls röle – Darbe Akım Anahtarı – Telerüptörler Nedir? Bağlantısı nasıldır?

İmpuls röle - Darbe Akım Anahtarı - Telerüptörler Nedir? Bağlantısı nasıldır? Aydınlatmanın iki ya da daha fazla noktadan kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılır. Darbe akım anahtarlarının...