Home Elektrik ve İnsan Elektrik Çarpmasının Etkileri ve İlk Yardım

Elektrik Çarpmasının Etkileri ve İlk Yardım

Elektrik Çarpmasının Etkileri ve İlk Yardım

Elektrik Çarpmasının Etkileri ve İlk Yardım Günümüzde sanii vede evlerde sürekli kullandığımız elektrikli aletler mevcut sürekli olarak bu aletleri kullanmak nerede ise zorunluluk haline gelmiş iken istenmeyen kazalar ola biliyor bu durumlardan birtaneside elektrik akımına kapılmak elektrik akımına kapılmış birine nasıl ilk müdahele yapılmalı.

Elektrik çarpması yuzunden heryıl bir çok insan hayatını kaybetmektedir. İnsan vücuduna çok ciddi kalıcı hasarlarda vermektedir.
Elektrik çarpılmalarına karşı alınması gereken bir çok önlem vardır bunların tamamına eksiksiz olarak uyulması gerekir. Uyulmadığı takdirde sakat kalma ve ölüm tehlikesi vardır.

elektrik akımı

Elektrik çarpması yuzunden heryıl bir çok insan hayatını kaybetmektedir. İnsan vücuduna çok ciddi kalıcı hasarlarda vermektedir.
Elektrik çarpılmalarına karşı alınması gereken bir çok önlem vardır bunların tamamına eksiksiz olarak uyulması gerekir. Uyulmadığı takdirde sakat kalma ve ölüm tehlikesi vardır.

Elektrik Çarpmasına Karşı Alınacak Önlemler

Evlerde, İşyerlerinde ve elektrik tesislerinde yapılan hatalar ve yıldırım düşmesi ile elektrik tehlikesi başlangıç gösterir. Bu tehlikeler insan vücuduna, hayatına , bulunduğu mekanda yangına sebebiyet verebilir. Bu yüzden bu esnalarda almamız gereken önlerler sırasıyla şunlardır;

-Elektrik ile uğraşan kişinin işe başlamadan önce alması gereken önlemler vardır. Kalın lastik tabanlı ayakkabı ve kalın kaaçuk eldiven takmalıdır.

-Elektrik akımının olası bir çarkma durumunda insan vücudu üzerinden devreyi tamamlamaması için akımı iletmeyen kalın bir cismin üzerine çıkmamız gerekir bu kalın bir tahta olabilir.

-Elektrik çarpılan kişini elektrik akımı hemen kesilmez ise uygulamamız gereken bir diğer yöntem ise yalıktan malzemelerle direk kazazedeye temas ederek kurtarabiliriz. Kemer, tahta, halat ile temas ederek kazazedeyi elektrik enerjisinden kurtarabiliriz.

-Evlerde banyodanun yakınlarına saç kurutma makinesi ve elektrikli ısıtıcı konulmamalıdır.

-Saç kurutma işlemini ıslak ortamda, banyoda yapılmamalıdır.

-Evlerde ve işyerlerinde topraklı priz kulanılmalıdır.

-Elektirkli cihazlar fişe takılmadan önce kapalı olduğuna dikkat edilmelidir.

-Prizlerde, özellikle çocuklar için koruma emniyet kapağı takılmalıdır.

-Elektrikli ev aletlerinin kullanım klavuzundaki talimatlara uyarak kullanmamız gerekir.

-Uzun süre ikamet edilen yerden uzaklaşıldığında sigortaların tamamı kapatılmalıdır.

-Elektrikle uğraşacak kişi oluşabilecek tehlikelere karşı sigortaları kapatmalıdır.

-Islak ellerle elektrik anahtarları veya prizlere dokunulmamalıdır.

-Banyolara oluşan neme karşı kapaklı priz takılmalıdır.

-Ampul temizleme esnasında, ampul duydan çıkartılarak kuru bir bez ile temizlenmelidir.

Elektrik Çarpan Kişiye Nasıl İlkyardım Uygulanır

elektrik çarmasında ilk yardım

-Elektrik çarpması esnasında kazazedeyi kurtarmak için ilk önce temas ettiği elektrik enerjisi kesilir, temas ettiği fis çekilir veya sigorta çıkartılır.

-Elektrik çarpılan kişini elektrik akımı hemen kesilmez ise uygulamamız gereken bir diğer yöntem ise yalıktan malzemelerle direk kazazedeye temas ederek kurtarabiliriz. Kemer, tahta, halat ile temas ederek kazazedeyi elektrik enerjisinden kurtarabiliriz.

-Kendimizide tehlikeye atmıyacak bir şekilde kazazede tehlike alanından uzaklaştırılır.

-Yangın çıkma olasılığı varsa kazazede kaza alanından uzaklaştırdıktan sonra ilk olarak diğer insanlarıda riske atmamak için yangın söndürülür.

-Kazazedenin dilinin geriye kaçıp boğazını tıkamamasına dikkat edilmelidir. Ağızında takma diş vb. birşey varsa çıkartılır.

-Kazaya uğrayan kişi yüksekten düşmüş ise; Kafa yada boyun bölgesinde yaralanma varsa omirilik zarar görmemesi içi kazazede hareket ettirilmemelidir.

-Kazazedenin kalbi atışına bakılır, kalp atmadığı takdirde kalp masajı yapılır ve aynı zamanda suni tenefüste uygulanır.

-Kazazedeye suni tenesüf işlemi 12 kere tekrarlanır, ağızdan ağıza veya ağızdan buruna metodu uygulanmalıdır.

-Kalp normal çalışmaya başladıktan sonra, kazazede nefes almaya başladıktan sonra kapl masajı hemen bırakılmalıdır. Tekrarlanması halinde kalp ritmi bozulur ve kazazedenin hayati tehlikesi devam eder.

-Kazazedenin bilinci açık ve nefes alıyorsa, kazazede sakinleştirilmelidir. Ayaklarını yukarıya kaldırıp bir müddet uzanmalıdır.

-Kazazedenin hayati tehlikesi tamamen ortadan kalktıktan sonra bir su bardağının içine, bir çay kaşığı soda ve bir çay kaşığı tuz karıştırılır ve bunu ilk yarım saat içinde yavaş yavaş içirilir

-Kazazedenin yanık yerlerini mikrop kapmaması için temiz bir bez ile kapatılır. Yaraya merhem veya krem sürülmez.

Ferdi Hamzagülhttps://09elektrik.com
26.08.1981 Aydın Doğumluyum Mesleğe başlama tarihim 1992 ilk ustamın yanında 6 sene gibi bir süre calıstıktan sonra yine baska bir firmada kalfa olarak çalışmaya başladım askerliğimin ardından normal bina tesisatcılarını otomasyon panolardan anlamadığını görerek bir zeytin yağı makinları yapan fabrikada cok düsük bir maaş ile işin temelini öğrenmek için çalışmaya basladım daha sonrasında marmariste büyük hotellerde teknik servis elamanı olarak çalıştım ve 3 yıl gibi bir zamanda şefliğe yükseltildim merkezi sistem ısıtma soğutma hidrafor kazanlar üzerine yoğunlaştım bunlarında temel çalışma prensplerini vede arızaları üzerinde yoğunlaşarak tecrübe geliştirdim ve son olarak memleketim aydına geri dönerek kendi işimi yapmaya karar verdim ve 8 yıl gibi bir süredir kendi işimin patronuyum bilgilerimi vede tecrübelerimi vede kendimi de dahada geliştirmek için 09elektrik.com sitesini açtım her açtığım konu ve makale hazırlamak için araştırma yapmak gerekiyor araştırma yaparkende ister istemez zaten o konuda kendimde faylandığım için zevkli bir sekilde ilerliyoruz sizlere hayırlı ve bol kazançlar diliyorum allah meslektaşlarıma kaza bela vermesin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

DALI Hareket Sensörü

DALI Hareket Sensörü Yapılan araştırmalar ve tarafımıza gelen taleplerden artık birçok konut, ofis, fabrika vb. yerlerde aydınlatma otomasyonu taleplerinin arttığını göstermektedir.Hali hazırda ülkemizde otomasyon deyince...

Motor Koruma Şalteri Nedir?

Motor Koruma Şalteri Nedir? Tesisatın güç kaynağının izolasyonunu sağlayan bu devre elemanı aynı zamanda manuel anahtarlama yapabilen bir devre elemanıdır. Devreye seri olarak bağlanan bu...

Dış Mekan Aydınlatması

Dış Mekan aydınlatmalar..   İç mekan aydınlatma nasıl kullanıcıyı etkilemeyi hedefliyorsa, aynısı dış mekan aydınlatması için de geçerlidir. Çoğu zaman yapının içine girilmese bile akıllarda çevre...

İmpuls röle – Darbe Akım Anahtarı – Telerüptörler Nedir? Bağlantısı nasıldır?

İmpuls röle - Darbe Akım Anahtarı - Telerüptörler Nedir? Bağlantısı nasıldır? Aydınlatmanın iki ya da daha fazla noktadan kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılır. Darbe akım anahtarlarının...