Home Teknik Konular Dış Mekan Aydınlatması

Dış Mekan Aydınlatması

Dış Mekan aydınlatmalar..

duvar aydınlatması dış mekan

 

İç mekan aydınlatma nasıl kullanıcıyı etkilemeyi hedefliyorsa, aynısı dış mekan aydınlatması için de geçerlidir. Çoğu zaman yapının içine girilmese bile akıllarda çevre aydınlatması ve yapı dışı aydınlatma kalır. Bu nedenle dış aydınlatma alanı da oldukça gelişmiş ve birçok aydınlatma ürünü tasarımcılara sunulmuştur. Bu elemanları kullanırken de standartlar belirlenmiştir.

sıradı dışı bina aydınlatması

Dış Mekan Aydınlatma Armatürleri

Dış mekan olarak nitelendirilen yerlere yollar, caddeler, parklar, bina dışları, bahçeler vb. birçok alan girer. Yani kısaca bir yapının içi haricinde her yer dış aydınlatmaya girer. Bu nedenle piyasada her çevreye uygun ve ihtiyacını karşılayacak şekilde armatürler bulunur.

Yollar ve caddeler için direk tipli armatürlerin kullanıldığını biliyoruz. Burada önemli olan nokta, eğer şartlar ve bütçe uygunsa solar tipli aydınlatma direklerinin de seçilebileceğidir. Böylece gündüz elde edilen güneş enerjisiyle gece aydınlatması da sağlanmış olur.

Parklar ve bahçeler için de yine başta direk tipi aydınlatma, takım armatürleri, gömme tipi armatürler olmak üzere ihtiyaca göre daha farklı armatürler kullanılabilir. En büyük sorun ise kısa vadede kar sağlamak amacıyla alınan biraz daha ucuz armatürlerin zamanla paslanması veya lambalarının kısa ömürlü olması sebebiyle hemen bozulmasıdır. Bu nedenle doğa koşullarına uygun yüksek koruma sınıfına sahip ve kaliteli malzemeden yapılmış armatür seçimi uzun vadede kar ve konfor sağlayacaktır.

park aydınlatması

Bina dışları da en önemli tasarım yerlerindendir. Çünkü binanın ve bina kullanıcılarının kimliğini yansıtır. Wallwasher armatürler, yine çevresine takım armatürleri, kullanılan pencere tiplerine göre iç mekan aydınlatmanın dışarı yansıması bina dışı aydınlatmayı oluşturur. Artık büyük firmalar binalarının en gözde noktalarına dev ekranlar kurarak sıra dışı aydınlatma ile ziyaretçiler üzerindeki etkisini artırmak istemektedir. Bina dışı aydınlatma rastgele renk cümbüşü oluşturmak yerine belirli tasarım ve standartlar üzerinde ilerlemelidir. Düzensiz yapılan bir aydınlatma göz yoran bir tasarıma sebep olabilir.

Dış Mekan Aydınlatma LED Kullanımı

LED sahip olduğu teknolojiyle renkli olan her senaryoyu kolayca gerçekleştirebilir. Bu nedenle dış aydınlatmada özellikle yukarıda bahsedilen bir kimlik oluşturma tasarımında muhakkak kullanılır. Kamuya ait yollar, parklar ve bahçelerde ise kısmi olarak başlatılan çalışmalar sayesinde LED armatürlere çok kolaylıkla rastlayabiliyoruz. Eskiden sadece yeni projelerde LED kullanılırken, şimdi eski aydınlatmalar hep LED’lerle değiştiriliyor. Bu projelere özel değişim bütçeleri ayrılıyor. Bu sayede hesaplanan belirli sürelerde proje kendini amorti ediyor ve kamu alanlarının da enerji tasarrufu yapması sağlanıyor.

Hemen hemen istediğiniz her armatürün LED muadilini bulmak mümkündür. Tasarım için herhangi bir kaynaktan yararlanmak istediğinizde bunun yeni tarihli bir kaynak olmasına dikkat edin. Çünkü eski kaynaklarda tasarımlar eski tip lambalara göre yapılmaktadır. Siz onun muadilini ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak armatürü bulana kadar çok zaman kaybedebilirsiniz. Direk yeni basım kaynaklar size en üstün teknolojiyle rehberlik edecektir.

Dış Aydınlatma ve Tasarımcı

Dış aydınlatma çeşidini belirleyen şey istenilenlerdir. Basit ve temel ihtiyaçları karşılayacak bir aydınlatma için temel armatür tipleri ve bir aydınlatma mühendisi yeterlidir. Fakat daha önce görülmemiş ve sıradan olmayan bir aydınlatma isteniyorsa kesinlikler aydınlatma tasarımcısıyla çalışılmalıdır. Çünkü mimari tasarım neyse aydınlatma tasarımı da odur. Hatta aydınlatma mühendisleri de büyük yapıların iç mekanında mimarların görüşleri doğrultusunda tasarımlarını, hesaplarını ve armatür seçimlerini yaparlar.

sıra dışı park

Yukarıdaki fotoğrafta aydınlatmadan ziyade belirli bir amaç amacıyla parkı ışıklandırmak için LED’ler kullanılmış. Dış aydınlatma aynı zamanda göz zevkini tatmin etme amacıyla da kullanılır.

bahçe aydınlatması

Yukarıdaki fotoğrafta ise bahçe aydınlatması direk tipi aydınlatma ve yol boyunca yer gömme armatürler ile yapılmış. Bu gibi farklılar bahçelerde göze hitap ediyor ve daha konforlu bir gece ortamı sağlıyor.

Ferdi Hamzagülhttps://09elektrik.com
26.08.1981 Aydın Doğumluyum Mesleğe başlama tarihim 1992 ilk ustamın yanında 6 sene gibi bir süre calıstıktan sonra yine baska bir firmada kalfa olarak çalışmaya başladım askerliğimin ardından normal bina tesisatcılarını otomasyon panolardan anlamadığını görerek bir zeytin yağı makinları yapan fabrikada cok düsük bir maaş ile işin temelini öğrenmek için çalışmaya basladım daha sonrasında marmariste büyük hotellerde teknik servis elamanı olarak çalıştım ve 3 yıl gibi bir zamanda şefliğe yükseltildim merkezi sistem ısıtma soğutma hidrafor kazanlar üzerine yoğunlaştım bunlarında temel çalışma prensplerini vede arızaları üzerinde yoğunlaşarak tecrübe geliştirdim ve son olarak memleketim aydına geri dönerek kendi işimi yapmaya karar verdim ve 8 yıl gibi bir süredir kendi işimin patronuyum bilgilerimi vede tecrübelerimi vede kendimi de dahada geliştirmek için 09elektrik.com sitesini açtım her açtığım konu ve makale hazırlamak için araştırma yapmak gerekiyor araştırma yaparkende ister istemez zaten o konuda kendimde faylandığım için zevkli bir sekilde ilerliyoruz sizlere hayırlı ve bol kazançlar diliyorum allah meslektaşlarıma kaza bela vermesin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

DALI Hareket Sensörü

DALI Hareket Sensörü Yapılan araştırmalar ve tarafımıza gelen taleplerden artık birçok konut, ofis, fabrika vb. yerlerde aydınlatma otomasyonu taleplerinin arttığını göstermektedir.Hali hazırda ülkemizde otomasyon deyince...

Motor Koruma Şalteri Nedir?

Motor Koruma Şalteri Nedir? Tesisatın güç kaynağının izolasyonunu sağlayan bu devre elemanı aynı zamanda manuel anahtarlama yapabilen bir devre elemanıdır. Devreye seri olarak bağlanan bu...

Dış Mekan Aydınlatması

Dış Mekan aydınlatmalar..   İç mekan aydınlatma nasıl kullanıcıyı etkilemeyi hedefliyorsa, aynısı dış mekan aydınlatması için de geçerlidir. Çoğu zaman yapının içine girilmese bile akıllarda çevre...

İmpuls röle – Darbe Akım Anahtarı – Telerüptörler Nedir? Bağlantısı nasıldır?

İmpuls röle - Darbe Akım Anahtarı - Telerüptörler Nedir? Bağlantısı nasıldır? Aydınlatmanın iki ya da daha fazla noktadan kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılır. Darbe akım anahtarlarının...