Home Roleler DALI Hareket Sensörü

DALI Hareket Sensörü

lengrandDALI Hareket Sensörü
Yapılan araştırmalar ve tarafımıza gelen taleplerden artık birçok konut, ofis, fabrika vb. yerlerde aydınlatma otomasyonu taleplerinin arttığını göstermektedir.Hali hazırda ülkemizde otomasyon deyince akla ilk gelende aydıtlamaların otomasyonudur halbuki biz otomasyonla aydınlatma yanı sıra güvenlik sistemleri ( su – gaz – duman ) kontrölü, intercom ( sesli ve görüntülü konuşma ) ve enerji yönetimini kontrölüde sağlayabiliriz.
Bugünkü yazımızda Legrand ürün portföyüne yeni katılan DALI hareket sensörlerinden bahsediyor olacağım…

Yazımızın başında belirttiğim üzere aydınlatma otomasyonu çok talep görmekte olup aydınlatma otomasyonu klasik otomasyon sistemleri ile yapılmak istenirse elektrik alt yapısında değişiklik ( bus kablosu ittiyacı ) ve birçok ekipman kullanımı gerektirecektir.Buda doğal olarak maliyeti de arttıracakdır.

DALI hareket sensörlerinden bahsetmeden önce kısaca DALI nedir bundan bahsedelim… DALI teknolojisi aydınlatmalar için kullanılmakta olup kısaca DALI Dijital Adreslenebilir Aydınlatma Arabirimi dir. Aydınlatma ekipmanlarının kolay ve akıllı bir şekilde yönetilmesini sağlar. Bu protokolde her aydınlatma ekipmanına bir adres verilir ve bu adresler sayesinde aydınlatmaların istediğimiz şekilde manuel yada otomatik on-off, dimleme veya gruplama yapılmasını sağlar.

Legrand ürün portföyüne yeni katılan 048935 ve 048936 referanslı sensörler kendisine bağlı aydınlatmaları veya aydınlatma gruplarını ihtiyaca göre otomatik on-off, dimleme yapabilir.

048935 (PIR+US sensor)

Dual sensör
8m algılama alanı
Maks 64 DALI balast bağlanabilir
Anahtar bağlanabilir

048936 (PIR sensor)

PIR
2x12m algılama alanı
Maks 64 DALI balast bağlanabilir
Anahtar bağlanabilir

Ortak özellikler

Gecikme süresi: 1sn-59dk
Gün ışığı: 5-1275 lüx
Konfigürasyon: 88230 kumanda
DALI güç kaynağı
Modlar: Auto ON/OFF, Manual On/Auto OFF, Walktrough ( liht butonu ile manuel kontrol imkanı)

Bu ürünlerin en büyük avantajlarından biride her sensörün hangi aydınlatma ürününü kontrol edeceğini siz istediğiniz gibi seçebiliyorsunuz.Bunun yapmanız gereken tek bir 88230 kumanda referanslı kumandaya sahip olmanız.Bunun yanı sıra bu teknoloji DALI güç kaynağının max. Çıkış gücünü aşmamak sureti ile sisteme istediğiniz kadar yeni bir aydınlatma armatürü eklenmesine müsade eder.
dalı hareket sensörü

Bu hareket dedektörlerinin diğer önemli bir özelliğide gün ışığına göre otomatik dimleme yapılması şöyleki gün ışığını alan pencere kenarına yakın aydınlatmaları düşük ışık seviyesinde yakıp daha içerde kalan aydınlatmaları ise daha yüksek ışık seviyesinde kendisi otomatik ayarlayıp yakabilir.

Bağlantı Şeması

dalı hareket sensörü bağlantı şeması

Ferdi Hamzagülhttps://09elektrik.com
26.08.1981 Aydın Doğumluyum Mesleğe başlama tarihim 1992 ilk ustamın yanında 6 sene gibi bir süre calıstıktan sonra yine baska bir firmada kalfa olarak çalışmaya başladım askerliğimin ardından normal bina tesisatcılarını otomasyon panolardan anlamadığını görerek bir zeytin yağı makinları yapan fabrikada cok düsük bir maaş ile işin temelini öğrenmek için çalışmaya basladım daha sonrasında marmariste büyük hotellerde teknik servis elamanı olarak çalıştım ve 3 yıl gibi bir zamanda şefliğe yükseltildim merkezi sistem ısıtma soğutma hidrafor kazanlar üzerine yoğunlaştım bunlarında temel çalışma prensplerini vede arızaları üzerinde yoğunlaşarak tecrübe geliştirdim ve son olarak memleketim aydına geri dönerek kendi işimi yapmaya karar verdim ve 8 yıl gibi bir süredir kendi işimin patronuyum bilgilerimi vede tecrübelerimi vede kendimi de dahada geliştirmek için 09elektrik.com sitesini açtım her açtığım konu ve makale hazırlamak için araştırma yapmak gerekiyor araştırma yaparkende ister istemez zaten o konuda kendimde faylandığım için zevkli bir sekilde ilerliyoruz sizlere hayırlı ve bol kazançlar diliyorum allah meslektaşlarıma kaza bela vermesin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

DALI Hareket Sensörü

DALI Hareket Sensörü Yapılan araştırmalar ve tarafımıza gelen taleplerden artık birçok konut, ofis, fabrika vb. yerlerde aydınlatma otomasyonu taleplerinin arttığını göstermektedir.Hali hazırda ülkemizde otomasyon deyince...

Motor Koruma Şalteri Nedir?

Motor Koruma Şalteri Nedir? Tesisatın güç kaynağının izolasyonunu sağlayan bu devre elemanı aynı zamanda manuel anahtarlama yapabilen bir devre elemanıdır. Devreye seri olarak bağlanan bu...

Dış Mekan Aydınlatması

Dış Mekan aydınlatmalar..   İç mekan aydınlatma nasıl kullanıcıyı etkilemeyi hedefliyorsa, aynısı dış mekan aydınlatması için de geçerlidir. Çoğu zaman yapının içine girilmese bile akıllarda çevre...

İmpuls röle – Darbe Akım Anahtarı – Telerüptörler Nedir? Bağlantısı nasıldır?

İmpuls röle - Darbe Akım Anahtarı - Telerüptörler Nedir? Bağlantısı nasıldır? Aydınlatmanın iki ya da daha fazla noktadan kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılır. Darbe akım anahtarlarının...